Jak działają okulary polaryzacyjne i dlaczego warto je mieć?
Jak działają okulary polaryzacyjne i dlaczego warto je mieć?
W dzisiejszych czasach ramiona wędkarzy dosłownie uginają się pod ciężarem toreb wypełnionych po brzegi najnowszymi technologiami i produktami. Echosondy, smartfony, elektroniczne czujniki brań, zapasowe kołowrotki – dążymy do tego, by być profesjonalistami w każdym calu. Takimi właśnie chcemy być postrzegani przez innych. Często, sięgamy również po rozwiązania i produkty o tyle sprawdzone, co skuteczne, w tym po okulary polaryzacyjne, które dają nam komfort łowienia i pozwalają jeszcze dokładniej obławiać każdy, nawet najtrudniejszy fragment danego akwenu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak działają okulary polaryzacyjne i jakie możliwości otwierają one przed wędkarzem. Dlatego dziś przedstawimy Wam kilka aspektów technicznych, które pozwolą lepiej zrozumieć ten niezbędny każdemu wędkarzowi produkt.
Polaryzacja – co to takiego?
Jak działają okulary polaryzacyjne? Obecnie na rynku dostępne są 3 rodzaje okularów, z których korzystają wędkarze: Przeciwsłoneczne, przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz przeciwsłoneczne okulary z filtrem polaryzacyjnym. Pierwsze przyciemniają jedynie widziany obraz, lecz nie zatrzymują szkodliwych promieni UV. Drugie chronią nas już przed promieniowaniem słonecznym, jednak nie pozwalają zajrzeć w głąb wody, ponieważ są pozbawione filtra polaryzacyjnego. Dopiero trzeci rodzaj okularów daje nam możliwość lepszego widzenia obiektów znajdujących się pod wodą, a przy tym, jeśli posiada również filtr UV, chroni właściwie nasz wzrok. Wciąż jednak nie wiemy, jak działają okulary polaryzacyjne, prawda?
Aby zrozumieć sytuację wyobraźmy sobie idealny dzień nad wodą. Bezwietrzny, pełen słońca, cieplutki dzień wiosny. Słońce wędruje po niebie, rzucając promienie pod określonym kątem na Ziemię (wystarczy spojrzeć, jak przesuwa się nasz cień). Pod tym właśnie kątem, promienie padają na taflę wody doświetlając to, co znajduje się pod jej powierzchnią. Niestety, woda ma jedną, dość uciążliwą z wędkarskiego punktu widzenia przypadłość – rozprasza promienie słoneczne wielokierunkowo co sprawia, że zaczynają się one mieszać i krzyżować, oślepiając nas poniekąd i utrudniając dostrzeżenie szczegółowego obrazu podwodnego świata. Filtr zamontowany w okularach polaryzacyjnych pozwala uporządkować wiązkę światła rozproszonego i zobaczyć to, co znajduje się pod powierzchnią wody. Dodatkowo, okulary polaryzacyjne tłumią refleksy świetlne, które często potrafią zmusić nas do zmrużenia oczu. Dzięki szeroko rozwartym źrenicom widzimy lepiej najdrobniejsze szczegóły postrzeganego obrazu.
Zastosowanie okularów polaryzacyjnych
Sam fakt posiadania okularów polaryzacyjnych to zaledwie połowa sukcesu. Najpierw bowiem należy je właściwie wybrać, a później właściwie stosować. Ogólnie rzecz biorąc, okulary polaryzacyjne możemy podzielić na rozjaśniające i przyciemniające. W większości firm produkujących tanie okulary znajdziemy jedynie taką informację. Prawda jest jednak taka, że znacznie lepiej sugerować się stopniem przepuszczalności światła soczewek, a to znajdziemy wyłącznie w profesjonalnych okularach.
Stopień przepuszczalności światła pozwala określi jasność soczewki i znaleźć dla niej właściwe zastosowanie. Przykładowo, na bardzo ostre słońce warto wybierać okulary o przepuszczalności soczewek rzędu 12%, a najbardziej uniwersalne okazują się modele o przepuszczalności 18%, które wygodnie możemy stosować zarówno w słoneczne jak i pochmurne dni. Reszta jest już kwestią kompromisu pomiędzy korzystaniem z okularów w słoneczne / pochmurne dni. Zdecydowanie najlepiej wybierać jednak modele uniwersalne o przepuszczalności 18% – w końcu sami nie wiemy, w jakich warunkach przyjdzie nam jutro łowić.
W jakich okolicznościach używać okularów polaryzacyjnych?
Wbrew pozorom, okulary polaryzacyjne nie mają zastosowania wyłącznie w przypadku, gdy łowimy w ostrym słońcu. I wbrew pozorom, nie przydadzą się wyłącznie wędkarzom spinningowym. Ich zalety docenią w szczególności osoby łowiące na morzu, wystawione na dłuższy czas na działanie promieni słonecznych (karpiarze, spławikowcy), a dla lepszego wypatrzenia podawanej przynęty, zakochają się w nich muszkarze.
Odpowiednie widzenie przynęty i holowanej ryby to tylko jedna z zalet stosowania okularów polaryzacyjnych. Kolejnymi są chociażby: widzenie podwodnych przeszkód, lepsza ochrona wzroku, mniejsze zmęczenie oczu… Oczywiście, wszystko zależy również od tego, jak dobre okulary wybierzemy. My sugerujemy stosować zawsze profesjonalne okulary polaryzacyjne wysokiej jakości – dają one większy komfort łowienia, nie zniekształcają obrazu, pozwalają widzieć jasno i wyraźnie, lepiej przylegają do twarzy… Inwestycja czasami może wydawać się wysoka – za profesjonalne okulary zapłacimy około 600zł – lecz szybko zwróci się nam w postaci lepszych wyników i lepszej zabawy z łowienia.
Polecane okulary polaryzacyjne
Najlepiej poleca się sprawdzone produkty, a my od dłuższego już czasu korzystamy z okularów polaryzacyjnych Wiley X. Dlatego właśnie chcielibyśmy zarekomendować Wam kilka modeli z ofertytego producenta:
-
Wiley X Moxy Polarized Crimson Mirror
To model okularów o ponadczasowym designie, dysponujący soczewkami o przepuszczalności światła 15%. Jest on poniekąd kompromisem pomiędzy okularami na słoneczne i pochmurne dni. Jego dużą zaletą jest to, że pomimo nowoczesnych technologii cechuje się klasycznym, dość stonowanym wyglądem.
-
Wiley X Omega Polarized Emerald Mirror
Model Wiley X Omega z soczewkami Emerald oferuje aż 18% przepuszczalności światła, co daje nam możliwość korzystania z niego w pochmurne dni. Sprawdza się jednak również podczas łowienia w słońcu, gdy nosimy czapkę z daszkiem lub kaptur, ograniczające bezpośredni kontakt z ostrymi promieniami. Duże i szerokie soczewki pokrywają 100% pola widzenia.
-
Wiley X Boss Kryptek Polarized Amber Gold Mirror
Nowość na 2017 rok – model wyposażony w oprawki ze wzorem kamuflażowym Kryptek i soczewki Amber Gold o przepuszczalności światła 12%. To idealne rozwiązanie dla osób, które często łowią w ostrym słońcu. Model posiada również nakładki izolujące Cavity Seal, które ograniczają boczne refleksy światła i zapobiegają dostaniu się brudu na wewnętrzną warstwę soczewki.
Przekazując Wam potrzebną wiedzę mamy nadzieję, że wybór właściwych okularów polaryzacyjnych nie przyniesie Wam większego kłopotu. O dobre okulary polaryzacyjne pytajcie w profesjonalnych sklepach wędkarskich. Listę sklepów z okularami Wiley X znajdziecie z kolei na stronie: http://www.ftt-poland.com/gdziekupic_wileyx.html
Jesteśmy pewni w 100%, że powinieneś zainwestować w dobre okulary polaryzacyjne.
-
Wytrzymałość - 100%
100%
-
Właściwości pracy - 100%
100%
-
Jakość wykonania - 100%
100%
-
Konkurencyjność - 100%
100%
-
Cena - 100%
100%