Shimano Catana DX 240UL

Wędka spinningowa do 200zł – Shimano Catana DX 240UL

            Wędkarstwo staje się coraz popularniejszą dziedziną sportu i formą spędzenia wolnego czasu. Zaczynając przygodę z wędkarstwem, wielu młodych adeptów korzysta najczęściej ze sprzętu pożyczonego. W pewnym momencie jednak taka sytuacja przestaje zadowalać stronę, która pożycza sprzęt, a i sam pożyczający coraz częściej spogląda na katalogi ze sprzętem i kiełkuje w nim chęć zakupu czegoś swojego. Młodego adepta, chcącego kupić swoją pierwszą wędkę spiningową powininna ineteresować wędka spinningowa do 200zł, przede wszystkim ze względów praktycznych. Taka cena nie sprawi nam przykrości (gdybyśmy przez przypadek złamali wędzisko), a równocześnie jest już wystarczająca, by kupić naprawdę dobre wędzisko spinningowe.

Większość osób ogląda się w takiej sytuacji za tak zwanym wędziskiem uniwersalnym – o długości 240-270cm i ciężarze wyrzutowym 10-30g. W tym artykule, pragniemy jednak zachęcić Was do zakupu tak zwanego ultralight – czyli wędziska idealnego do połowu mniejszych ryb takich jak chociażby okonie. Da Wam ono zdecydowanie więcej frajdy na początek przygody z łowieniem ryb. I w tej właśnie kategorii znajduje się wędzisko od Shimano – model Catana, który pokrótce przedstawimy w poniższym artykule.

Shimano Catana DX 240UL

Wygląd i specyfikacja

Na pierwszy rzut oka urzeka nas fakt, że wędka została wykonana bardzo nowocześnie i, co rzadko spotykane w tej klasie cenowej, z dbałością o detale. Zacznijmy więc od estetyki. Ciemny blank w połączeniu z czarnymi omotkami i precyzyjnie nałożonym lakierem prezentuje się fajnie i nie odbiega znacząco od wędek z wyższych półek cenowych, co daje młodemu wędkarzowi poczucie nieodstawania od reszty bardziej doświadczonych wędkarzy. Czerwone akcenty dodają wędce swego rodzaju elegencji i „sportowego” pazura. Rękojeść została wykonana w tradycyjnej koncepcij z ponadczasowego korka, co w dobie mody na piankę może ucieszyć nie tylko nowicjusza, ale również doświadczonego wędkarza z wyrobionym smakiem. Wędka została wyposażona w 7 przelotek  Shimano SIC oraz uchwyt Vibra Spot, który również wygląda bardzo nowośnie, a do tego jest praktyczny – dzięki specjalnemu kształtowi zwiększa wyczuwalność brania ryby. Wędka spakowana jest w estetyczny, czarny pokrowiec zapinany na rzepy. Czego chcieć więcej? Na ten moment Catana po prostu urzeka.

Shimano Catana DX 240UL

Shimano Catana DX 240UL

Przeznaczenie

Wędka Shimano Catana 240cm cw 1-11g nadaje się najbardziej do łowienia małych i średnich ryb w rzekach i jeziorach – takich jak chociażby okoń, kleń czy pstrąg. Cechuje się pracą paraboliczną i ma głębokie ugięcie z zapasem mocy. Mówiąc bardziej trywialnie – wędka ugina się i sprężynuje bardzo dobrze, przez co lepiej trzyma rybę na haku w trakcie holu. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu z tej serii, Shimano Catana DX 240 UL jest nieco szybsza (szybsza akcja w części szczytowej). Ta dynamika pozwala na oddawanie z jej pomocą dłuższych rzutów i jest bardzo przydatne dla osób dopiero zaczynających zabawę z wędkarstwem spinningowym. Na koniec wspomniana już parabola, która „wybaczy” błędy popełnione przez mniej wprawnych wędkarzy.

Shimano Catana DX 240 UL

Wędzisko jest idealne do łowienia małymi gumami typu kopyto czy twister. Zostało wrecz stworzone do łowienia w opadzie (podbijanie przynęty przy dnie). Dzięki swej pracy wędka nadaje się jednak dobrze do łowienia z użyciem również innych małych przynęt, takich jak woblery czy obrotówki. Tu uwaga – radzimy nie przesadzać z wagą tego rodzaju przynęt – 10 gramów to maksimum, jakie można wykorzystać, pamiętać bowiem należy, że pracują one w wodzie stawiając spory opór. W przypadku większych obrotówek czy woblerów wędzisko jest tak wygięte, że przy gwałtownym braniu może nam zabraknąć mocy, by właściwie zaciąć rybę.

Shimano Catana DX 240UL

Użytkowanie

Shimano Catana DX 240 UL spisuje się naprawdę dobrze, jak na to, że jest to wędka za 200zł. Przelotki, w które wyposażona jest Catana są dobrej jakości, a ich pierścienie (SiC) nie boją się cienkiej plecionki (tzn nie ulegną uszkodzeniu podczas korzystania z niej). My jednak mamy wrażenie, że wędka ta najlepiej czuje się w połączeniu z żyłką – wtedy cechuje się naprawdę zadowalającą akcją, którą docenią nie tylko osoby początkujące, ale i doświadczeni wędkarze. Praktyczny zaczep na przynętę ułatwia przechodzenie z jednej miejscówki na drugą, bez konieczności haczenia przynęty o przelotkę, co mogłoby skończyć sie uszkodzeniem pierścienia.

art cat2

Skuteczność holu dosłownie urzeka – wędka pracuje właściwie nawet pod najdrobniejszą rybką, jednak z odrobiną doświadczenia pozwoli na wyjęcie przyłowu sporego bolenia lub szczupaka. Jest to o tyle istotne, że początkujący wędkarz nie do końca wie, co uda mu się złowić, ponieważ ma jeszcze nierozwiniętą umiejętność czytania wody. W każdym razie, jeśli trafi Wam się duża ryba po drugiej stronie linki jest spora szansa, że Shimano Catana pomoże Wam ją skutecznie wyholować.

Na koniec jeszcze jeden istotny fakt – wędzisko w tej wersji waży zaledwie 130 gramów i w połączeniu z kołowrotkami w rozmiarze 1000 i 2500 jest świetnie wyważone. Dzięki temu lepiej leży w dłoni, pozwala łowić dłużej i wygodniej bez poczucia zmęczenia dłoni i jak ulał nadaje się zwłaszcza dla osoby w młodym wieku – w tym również dla dziecka.

Shimano Catana DX 240UL

Podsumowanie

„Dobra wędka spinningowa do 200zł ” wydaje się zdaniem sprzecznym. Niemniej jednak, na przestrzeni ostatniego roku Catana udowodniła nam, że takie wędzisko istnieje i jest szeroko dostępne na rynku. Obecnie, Catana DX przechodzi już co prawda do historii, jednak jej nowa wersja – Shimano Catana EX 240UL cechuje się identycznymi parametrami i pracą, więc nic straconego.

Shimano Catana DX 240UL

W naszej opinii, w kategorii wędzisk ultralight do 200zł, Shimano Catana zasługuje na bardzo wysoką ocenę. W swoim segmencie cenowym raczej nie ma sobie równych, a założymy się wręcz, że że pod względem właściowści pracy bije na głowę niejedno wędzisko 2 razy droższe. Cena tego modelu to w zależności od sklepu 120-160zł, więc przy budżecie 200zł, znajdziemy jeszcze trochę pieniędzy na zakup wysokiej jakości żyłki i kilku przynęt spiningowych.

Shimano Catana DX 240UL Shimano Sahara

Od lat wiadomo, że sprzęt wykonany przez Shimano jest bardzo wysokiej jakości i tak jest również w przypadku Catany pomimo, że jest to bazowy model w ofercie tego producenta. Kupując tę wędkę otrzymujemy świetny stosunek ceny do jakości. Polecamy ją w szczególności młodym adeptom sztuki wędkarskiej, ale zadowoli też osoby doświadczone, dysponujące mniejszym budżetem. Niezależnie więc, czy szukacie wędki dla dziecka czy też chcecie kupić dobrą wędkę w niedużych pieniądzach dla siebie, Shimano Catana DX 240UL (obecnie EX 240UL), będzie jak najbardziej właściwym wyborem. Dodamy, że nasza ocena dotyczy wędziska dla osoby początkującej.