dsc_0054er

Strike Pro Buster Jerk – szczupaki go kochają!

Tak zwane łowienie szczupaków „na grubo”, z użyciem ciężkich przynęt, staje się w Polsce coraz popularniejsze. Z dnia na dzień, grono wędkarzy preferujących duże jerki czy softbaity poszerza się, a mentalny dystans pomiędzy Polską a Zachodem ekspresowo się zmniejsza. Dziś, chcielibyśmy zaprezentować Wam przynętę Buster Jerk firmy Strike Pro, czyli 15-centrymetrowego, kilkudziesięciogramowego jerka, który ma wszelkie predyspozycje, by stać się numerem jeden na Waszych wodach.

dsc_0064

Charakterystyka ogólna

Strike Pro Buster to klasyczny jerk pozbawiony steru a więc pracujący na zasadzie prześlizgiwania się przez toń. Wyposażono go w system rzutowy (ruchome dociążenie wewnątrz), dzięki któremu poślemy przynętę na bardzo dalekie odległości, oraz grzechotkę, która wabi ryby falą hydroakustyczną.

dsc_0335

Strike Pro Buster Jerk to tak zwana przynęta selektywna, której zadaniem jest kuszenie tych największych osobników. Prawda jest jednak taka, że tego 15-centymetrowego (długość z kotwicą tylną 18cm) jerka, zajadają chętnie również mniejsze, wymiarowe szczupaki a jego właściwości wabiące sprawiają, że nierzadko na zestawie meldują się maluchy poniżej 40 centymetrów długości. Co to w praktyce oznacza? Tylko tyle, że w przypadku tak skutecznej przynęty nie można mówić o „selekcji” choć przyznamy, że Buster Jerk niejednokrotnie serwował nam naprawdę grube szczupaki.

img_0778

Buster Jerk dostepny jest w Polsce w 7 niezwykle łownych kolorach, imitujących między innymi płoć, wzdręgę, okonia czy szczupaka. Wszystkie one posiadają strukturę, z wytłoczeniami pokryw skrzelowych i okiem 3D włącznie, oraz występują w dwóch wersjach: Oryginal oraz Shallow.

img_0657

Strike Pro Buster Jerk Shallow

Buster Jerk Shallow to wersja pływająca. Waży ok 65 gramów i jest przeznaczona do łowienia szczupaków na płytszych podwodnych łączkach oraz w strefie przybrzeżnej. Schodzi maksymalnie do głębokości 1 metra, choć na ogół pracuje około pół metra pod powierzchnią, przy średnim tempie zwijania linki.

img_3474

Strike Pro Buster Jerk Oryginal

Buster Jerk Oryginal to wersja tonąca, ważąca 75 gramów i schodząca do głębokości maksymalnej 2 metrów. Przy szybkim prowadzeniu, jerk nie zejdzie poniżej poziomu jednego metra. Wersja Oryginal nadaje się najlepiej do łowienia na nieco głębszych wodach, obławiania podwonych spadów dna czy nawet, do łowienia w trollingu na większych głębokościach (szczupaki wystartują do niej nawet, jeśli siedzą na 6-7 metrowej głębi – sprawdziliśmy).

img_3658

Praca

Praca woblerów Buster Jerk to przede wszystkim charakterystyczne dla tego typu przynęt prześlizgiwanie się przez toń naprzemiennie (lewo-prawo). Niemniej, w przeciwieństwie do wielu tego typu przynęt, Buster Jerk wykonuje bardzo charakterystyczne pauzy, zatrzymując się w mgnieniu oka gdy tylko przestajemy zwijać linkę a przy tym, bardzo mocno kolebie się na boki co, w połączeniu z dobrym malowaniem, tworzy piękne refleksy świetlne prowokujące szczupaki do ataku.

img_0797

Wykonanie

Woblery Strike Pro Buster Jerk wykonano z bardzo trwałego plastiku, odpornego na uderzenia czy ostre zęby szczupaków. Malowanie również jest niezwykle trwałe, choć po kilku atakach ze strony dużych ryb, lakier z pewnością zacznie odchodzić z przynęty. I wiecie co? To nawet lepiej.

img_3444

Pod warstwą lakieru znajduje się bowiem biały plastik, który zaczyna prześwitywać w miejscach obdrapanych z farby. Tym samym, nasz Buster Jerk nabiera jeszcze atrakcyjniejszego wyglądu, o czym mogą świadczyć wzmożone ataki szczupaków na „wymęczoną” już przynętę, których doświadczaliśmy podczas testów.

Buster Jerk został wyposażony w ostre i niezwykle trwałe kotwice firmy VMC, znanej na całym świecie z produkowania najwyższej jakości produktów. Wielkość kotwic robi wrażenie, a ich chwytność może zaskoczyć Was dosłownie w każdej chwili stąd prośba – uważajcie, gdzie kładziecie i jak obchodzicie się z tą przynętą.

img_0721

Holograficzne oko 3D to kolejny element punktujący, jeśli chodzi o atrakcyjność Buster Jerka. Nie tylko nadaje przynęcie realistycznego wyglądu ale również sprawia, że Buster Jerk łapie jeszcze więcej padającego na niego światła, tworząc dodatkowe refleksy.

dsc_0028

Skuteczność

Buster Jerk w przeciągu kilku miesięcy używania, dał nam kilkadziesiąt szczupaków z przedziału od 30-105cm. Całkiem nieźle biorąc pod uwagę, że korzystaliśmy z niego na przemian z innymi przynętami. Wersja Shallow okazywała się skuteczna zwłaszcza w przypadku łowienia na 2-3 metrowej wodzie, natomiast wersja Oryginal na wodach 4-5 metrowych. Najskuteczniejszym kolorem był złoty, który prawdopodobnie łapał najwięcej światła, choć i inne malowania, w tym szczególnie niebiesko-srebrne, świetnie punktowały na większości wód.

dsc_0054er

Co ciekawe, duże szczupaki siadały zazwyczaj na tylnej kotwicy, podczas gdy mniejsze były zahaczone za kotwicę brzuszną. Dlaczego tak się działo? Prawdopodobnie wynika to z tego, że dla dużego szczupaka, 15-centymetrowy jerk to tylko przekąska, podczas gdy mały musi najpierw „ogłupić” tej wielkości rybę, by później zjeść ją ze spokojem. Niemniej, w każdym przypadku, kotwice trzymały ryby perfekcyjnie, nawet podczas nagłych zwrotów, odjazdów i wyskoków nad wodę. Dlatego pod każdym względem, Buster Jerk jest skuteczny nie tylko w kuszeniu, ale również w wyholowaniu ryby.

img_3625

Cena

Buster Jerk dostępny jest w wielu sklepach na terenie kraju, w tym między innymi w wybranych sklepach Centrum Wędkarstwa. Jego cena oscyluje w granicach 60-70zł, co nie jest może kwotą wysoką, jak na rodzaj czy klasę wykonania tego szwedzkiego numeru jeden, ale równocześnie jest ceną dość wysoką, jak na możliwości polskich wędkarzy. Dlatego też, Buster Jerka dedykujemy i polecamy w szczególności wędkarzom, którzy nie szczędzą pieniędzy na realizację swojej pasji. Gwarantujemy, że będziecie zadowoleni ze skuteczności tego cacka od Strike Pro.

Test-Wedkarski.pl