Profesjonalny zestaw na sandacza do 1000zł
PROFESJONALNY ZESTAW NA SANDACZA DO 1000ZŁ
W życiu każdego wędkarza przychodzi taki moment, gdy stwierdza on potrzebę przejścia na wyższy „level”. Oznacza to odstawienie w kąt taniej wędki i kołowrotka i zwrócenie uwagi na profesjonalny zestaw na sandacza, szczupaka, czy choćby okonia. Na rynku dostępne są amatorskie wędki za 100zł, ale również i profesjonalne za ponad 5000zł. Podobnie sprawa ma się z kołowrotkami. Gdzie leży więc granica pomiędzy amatorskim i profesjonalnym zestawem na sandacza? My przyjęliśmy, że zaczyna się ona przy kwocie około 1000zł za zestaw: wędka + kołowrotek. I dla udowodnienia tej tezy przygotowaliśmy dla Was test wędziska i kołowrotka z oferty najbardziej znanego i cenionego japońskiego producenta – firmy Shimano.
Nasz wybór padł na bardzo popularny kij spinningowy z serii Shimano Technium, określany mianem jednego z lepszych wędzisk sandaczowych, jakie ujrzały światło w 2017 roku (mowa o wersjach z ciężarem wyrzutowym 7-21g oraz 7-35g). Do tego dobraliśmy równie dobry, niesamowicie popularny kołowrotek Shimano Nasci FB. Jego głównym atutem jest cena i zaawansowana konstrukcja, oparta na odkuwanej przekładni o ogromnej mocy. Nasza recenzja będzie prowadzona z perspektywy osoby, która właśnie przesiadła się z kategori amatorskiej na sprzęt profesjonalny. Czyli z półki 300zł za zestaw, na półkę 1000zł za zestaw.
WĘDKA SHIMANO TECHNIUM
Shimano Technium to wędka o niepowtarzalnym charakterze i niespotykanym designie. Jest oferowana w kilku wersjach długości i ciężaru wyrzutowego, lecz do łowienia sandaczy zdecydowanie najlepsze okazują się modele 63ML oraz 610M (odpowiednio 2,08m 7-21g i 2,13m 7-35g). Oba zagościły w naszej redakcji blisko rok temu i przez ten rok były poddawane naprawdę mocnym testom. Pierwszy, dedykowany do nieco lżejszego łowienia, znalazł zastosowanie w łowieniu na płytszej wodzie podczas brodzenia oraz przy łowieniu na łodzi. Drugi służył natomiast przede wszystkim do łowienia z brzegu, choć nie omieszaliśmy sprawdzić go w praktycznie każdej możliwej sytuacji. Jak sobie poradziły?
Technium 63ML – oczami Alberta Woźniaka:
Osobiście uwielbiam łowić monoblankami. Niestety często rezygnowałem z łowienia jednoskładami, gdyż przewożenie tego rodzaju wędzisk bywa uciążliwe. W wędce Shimano Technium japoński producent zastosował ciekawą koncepcje składania kija, która bazuje na wyciąganej rękojeści. Taki typ składania wędki gwarantuje nam pracę niesamowicie zbliżoną do monoblanku, w tym czułość i przekazywanie brań znane z najlepszych „jednoskładów”. Jednocześnie, ułatwia przewożenie kija w samochodzie, pociągu a nawet tramwaju, co miałem okazję sprawdzić podczas zawodów Street Fishing Extreme.
Nie będę ukrywał, że dla mnie, poza walorami użytkowymi, wędka musi mieć w sobie coś urzekajacego już od pierwszego wejrzenia. Jest to dość ciekawe, że w wędce Shimano Technium design jest niezwykle drapieżny i stonowany równocześnie. Smukły blank w połączeniu z czarną dzieloną rękojeścią z wysokiej jakości pianki EVA oraz srebrne akcenty tworzą miły dla oka efekt. Równocześnie, niebieski kolor nadaje jej sportowego charakteru i sprawia, że może nie czujemy się jak w Porsche, ale na pewno coś w rodzaju Golfa GTI lub Skody RS.
Do budowy wędziska użyto nie tylko ładnego, ale i bardzo dobrego blanku XT200, uzbrojonego w przelotki Fuji Alconite K-Type oraz uchwyt kołowrotka Fuji. Całość jest dzieki temu niezwykle lekka i daje możliowść oddawania bardzo dalekich rzutów zarówno z pomocą żyłki jak i plecionki. Pierwsza przelotka (pierwsza w kolejności licząc od uchwytu kołowrotka) została zaprojektowana tak, by ograniczyć do minimum możliwość splątania się linki. Nawet w przypadku, gdy owinie się ona wokół stopki, łatwo zsuwa się bez tworzenia supła.
Wysokomodułowy blank XT200 posiada bardzo szybką akcję szczytową i oferuje spory zapas mocy. W praktyce wybór tego kija okazuje się strzałem w dziesiątkę, gdy na celowniku pojawiają się sandacze. Delikatne brania są wyjątkowo dobrze wyczuwalne, a szybka akcja pozwala zaciąć je w porę. Nie bez znaczenia okazuje się również moc wędziska, która pozwala pewnie umieścić hak w pysku ryby. Wrażenie robi również ugięcie oraz responsywność tej wędki – nie tylko pozwala utrzymać sandacza na dużych dystansach, ale również spisuje się na medal podczas holu mniejszych gatunków, takich jak okoń. Ekstremalnym wyzwaniem dla mojego Shimano Technium był jednak przyłów w postaci suma. W tym przypadku wędka poradziła sobie naprawdę dobrze, pozwalając kontrolować rybę w kluczowych momentach.
Cena mojego modelu Shimano Technium 63ML wynosi ( w zależności od sklepu) od 380-480zł. Polecam go w szeczególności do łowienia z poziomu lustra wody brodząc, gdzie krótki dolnik umożliwia manewrowanie kijem, oraz do łowienia z łodzi i szeroko pojętego Street Fishingu. Mając taki kij w swoim zestawie na sandacza możecie być praktycznie pewni sukcesu.
Shimano Technium 610M oczami Pawła Karwowskiego:
Wizualnie Shimano Technium 610M robi piorunujące wrażenie. Połączenie niebieskiego i czarnego koloru ze srebrnymi, chromowanymi przelotkami to coś niespotykanego dotąd na wędkarskim rynku. Jeszcze lepiej wędka ta wypada on na papierze: Blank XT200 znany jest ze swojej szybkości i mocy oraz ogromnej wytrzymałości. Z kolei przelotek antysplątaniowych Fuji K-Type i uchwytu kołowrotka Fuji nie trzeba nikomu reklamować. Używam wędki Shimano Technium 610M od ponad roku do łowienia sandaczy z brzegu. Jest to tak udana seria, że dokupiłem sobie aż 3 inne modele Technium, w tym dwa dedykowane do łowienia metodą baitcastingową (z użyciem multiplikatora). Niemniej, wersja 610M była, jest i będzie moim ulubionym kijem, ponieważ umożliwiła mi wyholowanie wielu pięknych ryb w tym roku.
Shimano Technium 610M ma 213cm długości i dysponuje ciężarem wyrzutowym 7-35g, co czyni go niezwykle uniwersalnym kijem do łowienia zarówno w rzece jak i w jeziorze. Bardzo szybka akcja wędziska umożliwia pewne zacięcie, a właściwa praca połączona z szybką reakcją na zwroty ryby minimalizuje szansę na zanotowanie spadu. Mnie osobiście szczególnie urzekł balans prezentowany przez wędzisko. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu jest ono idealne do współpracy z kołowrotkami o wadze od 250-280g, czyli standardowych rozmiarów 4000. Podbijanie takim zestawem jest łatwe i nie męczy ręki nawet przy bardzo długim łowieniu.
Z wędziska Shimano Technium 610M korzystam podczas łowienia z brzegu oraz sporadycznie podczas łowienia z łodzi. W obu sytuacjach mój zestaw na sandacza spisuje się perfekcyjnie. Polecam je w szczególności do łowienia na dużych rzekach (Wisła, Odra – na płytszych odcinkach) oraz jeziorach, gdy głębokość nie przekracza 15 metrów.
KOŁOWROTEK SHIMANO NASCI FB
Zestaw na sandacza musi oczywiście zawierać także kołowrotek. Aby utrzymać się w budżecie maksymalnie 1000zł za cały zestaw, rewelacyjnym wyborem będzie również kołowrotek brandu Shimano – Shimano Nasci FB.
Shimano Nasci FB to kołowrotek ogólnego przeznaczenia, dostępny w rozmiarze od 1000 do 5000. Jego sercem jest przekładnia Hagane – oduwana na zimno z jednego kawałka metalu, mogąca znieść o wiele większe przeciążenia niż standardowa i oferująca o wiele większą żywotność. O gładką pracę kołowrotka dbają aż 4 łożyska nierdzewne oraz napęd X-SHIP. To opatentowany system Shimano podpierający napęd kołowrotka na 2 łożyskach. Dzięki niemu, Shimano Nasci FB oferuje dużą moc i naprawdę gładką pracę. Mieliśmy już okazję łowić wieloma kołowrotkami, jednak Shimano wyposażone w napęd X-SHIP naprawdę robią różnicę i czuć ją już podczas kręcenia kołowrotkiem w sklepie.
Bardzo praktyczną i niezwykle przydatną cechą kołowrotka Shimano Nasci FB jest uszczelnienie CoreProtect, które zabezpiecza łożysko oporowe przed dostępem wody. Podobnie, co zdziwi zapewne niektórych z Was, w kołowrotku wyeliminowano przełącznik obrotów wstecznych znajdujący się wcześniej pod szpulą. Ten zabieg ma na celu wyeliminowanie słabych punktów. Przełącznik jest najbardziej narażonym na zalanie wodą miejscem w kołowrotku.
W połączeniu z wędziskiem Shimano Technium, kołowrotek Shimano Nasci FB tworzy profesjonalny zestaw na sandacza. Jedynym warunkiem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru kołowrotka do odpowiedniej wersji wędziska. My korzystaliśmy z następujących konfiguracji:
- Shimano Technium 63ML w połączeniu z kołowrotkiem Shimano Nasci FB C2000S
- Shimano Technium 610M w połączniu z kołowrotkiem Shimano Nasci FB 4000
Cena kołowrotka Nasci FB, w zależności od rozmiaru, wynosi od 350-450zł. Łącznie, za profesjonalny zestaw na sandacza składający się z wędziska i kołowrotka Shimano zapłacimy więc około 800-900zł. Przy zakładanym budżecie 1000zł daje nam jeszcze trochę pieniędzy do wydania. Proponujemy przeznaczyć je na ośmiosplotową plecionkę Shimano Kairiki SX8. Jej gładka powierzchnia umożliwia oddawanie bardzo dalekich rzutów, a duża miękkość pozwala wyczuć najdelikatniejsze „pstryki” sandaczy. Co bardzo ważne, plecionka jest przy tym wytrzymała i pozwala podjąć walkę z rybą nawet w bardzo siłowym stylu. Shimano Kairiki SX8 dostępna jest w kolorze jasnozielonym (Mantis Green) oraz szarym (Steel Grey). Na sandacze polecamy w szczególności tą pierwszą, w średnicach 0,10 oraz 0,12mm.
PROJESJONALNY ZESTAW NA SANDACZA DO 1000ZŁ
Jak sami widzicie, w kwocie 1000zł możemy dostać naprawdę dobry, markowy zestaw na sandacza oferujący właściwe parametry, pracę i klasowe uzbrojenie. Co bardzo ważne, w zależności od naszych potrzeb, możemy w tej kwocie złożyć zestaw do lekkiego lub ciężkiego łowienia sandaczy. Pierwszy, łącząc wędzisko Shimano Technium 63ML z kołowrotkie Shimano Nasci FB C2000S. Drugi łącząc wędzisko Shimano Technium 610M z kołowrotkiem Shimano Nasci FB 4000. Co więcej, zostanie Wam nawet trochę pieniędzy na zakup dobrej plecionki. Sprawdzaliśmy dla Was oba te zestawy przez ponad rok i szczerze możemy polecić je każdemu, kto marzy o przesiadce na sprzęt wysokiej klasy.
82% - Bardzo Dobry!
-
Wytrzymałość - 87%
87%
-
Właściwości pracy - 85%
85%
-
Jakość wykonania - 80%
80%
-
Konkurencyjność - 78%
78%
-
Cena - 81%
81%